портрети | Кафе пауза - Part 5

Еко-уметност: портрети од вистинска трева

Британското дуо Хедер Акројд и Ден Харви само со обично семе, вода, светлина и фотографски негативи создава неверојатна уметност.
Датум: 02 јун 2012
, Автор:

Трикови и совети за подобри фотографии

Доколку се придржувате до овие трикови и совети, вашите фотографии ќе бидат многу подобри, повпечатливи и попрофесионални од досегашните.

Исклучително креативен руски алманах

Погледнете што се случува кога учениците ќе ги земат работите во свои раце. :-)
Датум: 17 апр 2012
, Автор:

„Старомодни“ портрети насликани со еден куп прашина

Потребен е навистина исклучително креативен ум, за да се смисли ваква техника на создавање слики во старомоден стил. Инвентивната артистка Алисон Кортсон создава слики користејќи прашина...

Портрети од зборови

Американскиот уметник и писател Џон Сокол, создава портрети на познати личности со зборови од нивните историски дела и говори. Успеал да направи спој помеѓу двете негови животни опсесии, уметноста и литературата.
Датум: 14 фев 2012
, Автор:

Трогателни портрети на бездомници

Ли Џефрис, преку своите дела се обидува да ни го долови мачниот живот на бездомниците. Тој фотографира нивни портрети додека тие му зборуваат за своите судбини, за тоа како од нормален живот, изгубиле сè и завршиле на улиците.
Датум: 02 фев 2012
, Автор:

Автентични портрети на познатите нацртани на Ајпед

На уметникот Кајл Ламберт му е потребен само еден прст и Ајпед, за да нацрта автентични портрети на светските ѕвезди...

Уметник црта портрети со двете раце истовремено

Во чест на филмот „Бегство од Шошенк“, Ксионан Сан на еден лист хартија го сместил актерското дуо Морган Фримен и Тим Робинс. Делото од неговиот исклучително редок талент, можете да го погледнете на импресивното видео...
Датум: 22 дек 2011
, Автор:

Скулптури и портрети од стари весници и книги

Американскиот уметник Ник Георгиу, од купишта хартија за рециклирање прави вистинска уметност.
Датум: 20 дек 2011
, Автор:

Портрети нацртани со туш и разнобојни чаеви

Додека вие се обидувате да се згреете со шолја топол чај во овие студени денови, артистот Карн Грифитс му наоѓа друга примена на чајот освен за пиење.

Кружни портрети нацртани без подигање на пенкалото

Портретите на Хуи Чонг Чан се нацртани во концентрични кругови кои почнуваат да се шират од центарот...

Неодоливи секси девојки

Овие прекрасни портрети од уште поубавите женски модели се дело на Петар Тодорински, кој живее во Софија, Бугарија.