Озонот би можел да биде целосно заздравен до 2060 година

Една студија од Обединетите нации открила дека озонскиот слој полека заздравува и дека се очекува да биде целосно оздравен до 2060 година.

Истражување: Жените кои родиле машко бебе се изложени на поголем ризик од постпородилна депресија

Ова не се лоши вести бидејќи пораното идентификување на ризичните фактори значи подобра поддршка за жените.

Како да одгледате дете кое не е материјалист?

Според едно ново истражување, материјализмот е пораспространет од кога било.

Научниците открија дека ранобудничките имаат помали шанси да добијат рак на дојка

Имаме одлични вести за жените што сакаат да се будат рано наутро!

Истражување открило дека мачките не се добри во ловење стаорци

Иако мачките се добри во фаќање мали птици и глувци, тие имаат многу мало влијание на популацијата на стаорци.

Уште една причина плус зошто треба повеќе да се гушкате со вашите најблиски!

Кога вашата сакана личност има тежок ден, веројатно ја прегрнувате без воопшто да размислите за тоа. Едно ново истражување покажува дека токму овој гест има многу поголемо влијание одошто мислите.

Од 1970-та година до сега, уништени се 60% од дивиот свет

Околу 60% од сите цицачи, птици, риби и влекачи се уништени од човечки фактори од 1970-та година до денес.

Истражување: Младите кои се откажале од марихуана имале подобра меморија за една недела

Истражувањата имаат покажано дека марихуаната или екстрактите од неа имаат многу здравствени придобивки. Но, ретко кој лек нема несакани ефекти.

Истражување: Нема доволно овошје и зеленчук за сите да се хранат здраво

Веројатно безброј пати сте слушнале дека сите треба да јадат повеќе овошје и зеленчук.

3 важни одлики на луѓето кои имаат над 90 години

Медицината се обидува да ни овозможи подолг живот, но веќе постојат луѓе ширум светот кои без проблем доживуваат најмалку 90 години.

Мајките со 3 деца се најмногу изложени на стрес

Лесно е да се каже дека мајките се изложени на многу стрес. Покрај секојдневните обврски, овде се и обврските кои доаѓаат со мајчинството.

Научниците конечно откриле зошто некои луѓе мразат прегратки

За луѓето кои мразат прегратки, некои ситуации можат да бидат непријатни и да им претставуваат вистински предизвик.