Факти и цитати | Кафе пауза

Најдобрите цитати на Том Хенкс за животот и филмската уметност!

„Херој е некој кој доброволно му пристапува на непознатото.“

Најпознатите цитати на Елиф Шафак за животот и љубовта

„Што значи трпението? Тоа значи да се погледне трнот и да се види розата, да се погледне ноќта и да се види зората.“

Најубавите цитати на Херман Хесе за животот и љубовта

„Среќата е љубов, ништо друго. Човек кој е способен да љуби е среќен човек.“

Најдобрите цитати на Џеки Чен за успехот и животот

„Никогаш не сакав да бидам вториот Брус Ли. Само сакав да бидам првиот Џеки Чен.“

Моќни цитати на Ричард Гир за светот и среќата

„Луѓето не разбираат што претставува среќата. Тие само имаат некаква идеја за она што може да ги направи среќни, но, во суштина, тоа не ги прави среќни.“

Најдобрите цитати на Џек Керуак кои ќе ви ја разгорат страста за патување и авантура!

„Бев изненаден, како и секогаш, од тоа колку лесно беше да се замине и колку добро тоа звучеше. Светот одеднаш стана полн со можности.“

Цитати на Ентони Хопкинс за животот и времето

„Мојата филозофија е: Не се грижам што луѓето велат за мене и што мислат за мене. Јас сум тоа што сум и го правам тоа што го правам. Не очекувам ништо и прифаќам сè. Тоа го прави животот многу полесен.“

Не пропуштајте ги најдобрите цитати на Мајкл Џордан!

„Можам да прифатам неуспех. Но, не можам да го прифатам фактот дека не сум се обидел.“

Моќни цитати за поголема самопочит!

„Понекогаш најтешкиот дел од патувањето е да веруваш дека си достоен за патувањето.“ ― Глен Бек

Најпознатите изреки на Конфуциј за животот, светот и моралот

„Никогаш не наметнувајте им го на другите она што не би го избрале за себе.“

Инспиративни цитати кои ја прикажуваат суштината на животот

„Дишете. Препуштете се и потсетете се дека токму овој момент е единственото нешто за кое сте сигурни дека го имате.“ - Опра Винфри

10-те најинспиративни цитати на Курт Кобејн

„Без разлика што и да правите, ништо не можете да направите за да ги натерате луѓето да ве разберат.“