Патувања | Кафе пауза

5 преубави места во Европа кои можете да ги посетите оваа есен

Иако туристичката сезона веќе не е во полн ек, есента е идеално време за нови познанства па и за патувања: ви препорачуваме 5 европски дестинации за оваа есен.

Виолетов песок и сончева порта во карпа: Плажа за восхитување од безбедна далечина

Една од карпите има пукнатина на дното и пропушта бранови и сончева светлина, создавајќи посебен ефект што фотографите го обожаваат.

Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Иако секој период од годината е идеален за посета на Фузинските Езера во Северна Италија, есента е особено убава, кога нема гужви.

Езеро над океанот! Дали е ова најголемата оптичка илузија на природата?

Иако на фотографиите може да изгледа како да се издига неколку стотини метри над океанот, се наоѓа на надморска височина од околу 30 метри.

Интересни факти за необична земја чија година трае 13 месеци

Имајќи предвид дека таму живеат повеќе од 100 милиони луѓе, би било убаво да знаете малку повеќе.

5 држави што немаат реки

Сè повеќе се зборува за недостатокот на вода, но некои држави се целосно лишени од нешто што често го земаме здраво за готово, а тоа се реките.

Се отвора најголемото панорамско тркало во светот: Поглед на Дубаи од височина од 250 метри

Беа потребни многу години за планирање и изградба на најголемото панорамско тркало во светот, а свеченото отворање се очекува на 21 октомври.

Заборавете на Венеција и Амстердам: 5 европски градови испреплетени со канали

Кога зборуваме за градови низ кои течат каналите, првото нешто што ни паѓа на памет е Венеција.

5 одлични дестинации за летање со балон

Кога мислиме на шарени балони на небото, веднаш помислуваме на Кападокија. Но, постојат и други дестинации каде што можете да уживате во спектакуларен поглед од балон.

Овој син канал е најпопуларната оаза за фотографирање

Со цел да се фотографираат за социјалните мрежи, доаѓаат туристи од целиот свет, но овој канал не е наменет за тоа.

Двесте метри од познатата плажа на Средоземното Море: Првата подводна шума во светот

Станува збор за музеј на подводни скулптури сместени во кристално чистата вода околу туристичкото одморалиште Аја Напа на југоисточната страна на островот Кипар.

5 италијански плажи во кои уживаат „само“ локалните жители

Иако во денешно време, со брз интернет и социјални мрежи ретко нешто може да биде скриено од љубопитните, некои места во Италија не се многу популарни меѓу патниците.