Патувања | Кафе пауза - Part 4

7 работи што не сте ги знаеле за најдолгиот пат во светот

Мајкл Штрасер ја носи титулата најбрз велосипедист кој го поминал овој пат. Му биле потребни 84 дена, 11 часа и 50 минути за да го стори тоа.

Како јајца од диносаурус: Камења од кои произлегуваат легенди и убави фотографии

На брегот на познатото рибарско село Моераки во Нов Зеланд, лежат огромни расфрлани камења кои сè уште ги стимулираат имагинацијата и различните легенди за нивното потекло.

Овој заборавен руски Мачу Пикчу изгледа како да преживеал апокалипса

На југозападот на Русија, во Република Дагестан, има неколку напуштени села, а едно од нив го добило прекарот „руски Мачу Пикчу“.

Психоделичен феномен: Пустина среде зеленило чиј песок е во седум бои

Се верува дека овие бои се резултат на ладење на вулканска прашина и карпи на различни температури и мешање со минерали.

5 големи европски реки по кои вреди да крстарите

Патувањето по големите европски реки му дава целосно нова перспектива на континентот и им нуди на посетителите и на љубителите на природата недопрена дивина и некои од најмагичните предели.

Во овој град има толкав метеж што автопатот минува низ облакодер

Возењето со лифт е исто така многу интересно - можете да се искачите на првите четири ката, а потоа од осмиот до шеснаесеттиот кат.

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Куќите во карпите сè уште се стари 300-400 години, а во нив уживаше и познатата италијанска актерка Ана Магнани со режисерот Роберт Роселини.

Овој светилник е вистински рај на земјата!

Дали некогаш сте размислувале за одмор што вклучува сместување во светилник?

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Бурано е совршен за секој што сака прошетки во мали живописни места покрај морето.

Фантастична зграда инспирирана од природата

Зградата е атипична на многу начини: таа е изградена во форма на буквата „у“, има златни куполи, сите линии се закривени, столбовите се покриени со керамички плочки, дрвја растат на покривот...

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зелените ливади и прекрасните езера ќе ве остават без здив, а и онака летото ќе дојде многу скоро...Зелените ливади и прекрасните езера ќе ве остават без здив, а и онака летото ќе дојде многу скоро...

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Замокот од бајките, улиците на кои не им недостасува шарм, како и готската катедрала сочинуваат загатка од прекрасни сцени што може да се најдат таму.