Видео арт | Кафе пауза

Неверојатно видео: Артистка танцува под вода цели 6 минути

Артистката и подводна кореографка Џули Готје, како дел од нејзиниот перформанс танцувала во најдлабокиот базен во светот.

Неверојатна снимка од дрон ги прикажува живите бои на Јута во есен

Сезонската промена носи постудено време, но и го претвора целото зеленило во неверојатна палета од живи бои.

Видео прошетка и будење на сетилата со фасцинантните пејзажи на Северна Норвешка

Видеото од Северна Норвешка снимено во 4К резолуција, ја доловува магијата на овој бескраен пејзаж, па може дури и да ве мотивира да ја посетите.

Прекрасната готска капела на Универзитетот Кембриџ претворена во небо полно со ѕвезди

Дигиталниот проекциски артист Мигел Шевалиер ја претворил универзитетската капела во прекрасна позадина за неговото спектакуларно лајт-шоу.

Одлична анимација ни покажува како ги криеме нашите вистински чувства од светот

Како што растеме, така ставаме маска на нашето лице и ги потиснуваме нашите чувства со цел да изгледаме опуштено, силно... И токму поради оваа маска едноставно не можеме да уживаме во животот во целост.

Артисти ни покажуваат како би изгледале шумите доколку се биолуминисцентни

Неверојатно видео кое нè води низ прекрасни природни пејзажи и ни овозможува сосема поинаков поглед кон овој свет кој толку добро го познаваме...

Париз vs. Њујорк низ забавно видео

Париз и Њујорк се толку импресивни што луѓето не престануваат да ги споредуваат.

Турска фантазија

Ова видео ќе ви овозможи не само да видите како неговиот креатор ја видел Турција, туку и да ја почувствувате, веројатно приближно онака како што ја почувствувал и самиот тој.

Како изгледа да се биде внатре во сред огномет?

...или онаму каде што се случуваат оние бројни мали експлозии кои го бојат небото на прекрасен начин.

Кратко видео кое ќе ве расположи ако сте тажни

Станува збор за едно слатко кученце кое тајно му помага на својот преморен сопственик во подготовката на вечерата откако ќе се врати од работа.

Краток анимиран филм: Вселенскиот поштар Џони

Погледнете го ова интересно видео кое ќе ви ја покаже негативната страна на мрзливоста, невниманието и негрижата и последиците кои можат да произлезат од нив.

Видео прошетка низ прекрасната Будимпешта

Видео продуцентот Џо Сајмон добил нова камера која добил можност да ја тестира токму кога се нашол во преубавата Будимпешта.