07 јануари 2015 | Кафе пауза

Логиката на мачките – Не можеш да ги разбереш, но сепак ги сакаш

Единствениот начин да го сфатите нивниот ум е сè да ѝ препишете на единствената – мачкина логика. Овие 35 фотографии и илустрации одлично го покажуваат тоа.
Датум: 07 јан 2015
, Автор:

Артистка со помош на боја за тело маестрално ги трансформира луѓето во животни

Поголемиот дел од луѓето ја користат шминката со цел да бидат забележани, но артистката Шенон Холт ја носи оваа идеја во сосема нова насока.

Одлична анимација ни покажува како ги криеме нашите вистински чувства од светот

Како што растеме, така ставаме маска на нашето лице и ги потиснуваме нашите чувства со цел да изгледаме опуштено, силно... И токму поради оваа маска едноставно не можеме да уживаме во животот во целост.

Што никогаш да не му речете на фотограф?

Италијанскиот дизајнер Лука Масини ја креирал серијата илустрации „Што никогаш да не му речете на фотограф?“ со цел да нè потсети на реалноста зад оваа професија.
Датум: 07 јан 2015
, Автор:

Одберете кристал и проверете што кажува за вас

Погледнете ги кристалите на сликата. Одберете го оној кој најмногу ве привлекува во моментот, не оној кој ја носи вашата омилена боја.
Датум: 07 јан 2015

Старословенски хороскоп: Кој е вашиот цвет?

Во старословенскиот хороскоп секој месец е поделен на три дела по приближно десет дена и секој од нив има свој цвет како знак.

15 мисли што некои големи спанковци ги кажале кога веројатно многу им се спиело

Овие петнаесет цитати зрачат со љубов кон креветот и слаткиот сон, исто како што и вие го сакате вашиот мил кревет кога треба да станете за на работа или предавања.

Книга: „Девојката што си играше со оган“ – Стиг Ларсон

Книга која може да ја читаат само оние со јак стомак, силна психа и кои не грицкаат нокти... Едно од најмаестралните дела некогаш напишани.
Датум: 07 јан 2015
, Автор:

Црна магија: Кафе кое ќе го маѓепса вашето срце

Откако еднаш ќе го пробате ова кафе, веќе никогаш нема да сакате да пиете нешто друго...

Тест: Кој е вашиот секси стил?

Дали сте забавно секси или неодоливо секси? Земете лист и пенкало, решете го тестот и дознајте...

5 работи во врските за кои навистина не треба да правите драма

Дали имате навика да правите драма и нервоза за ситни и небитни работи во врските? Еве што сè не треба да дозволите да биде причина за кавга во вашата врска.
Датум: 07 јан 2015
, Автор:

15 пијалаци кои ќе ви помогнат со секојдневните тегоби

Ова се 15 пијалаци кои ги имате или можете да ги подготвите дома за да си олесните малку со секојдневните мали здравствени тегоби.
12