Видео арт | Кафе пауза - Part 3

Кратко поучно видео: Еднаш на балет запознав робот

Одлична рачно нацртана анимирана приказна која длабоко ќе ве замисли за вас и вашиот живот и за она што значи да се биде човек...

Видео прошетка низ грандиозната Кина

Искусниот планер Винсент Меј организирал 56 фотографи од 49 кинески градови, кои направиле 200.000 прекрасни фотографии од Кина.

700 балони на топол воздух одлетуваат кон небото

Пред неколку седмици во Албукерки, Њу Мексико во САД се одржа 41-та по ред Меѓународна фиеста со балони. Тоа е 9-дневен настан на кој полетуваат повеќе од 700 балони на топол воздух.

Што се случува додека чекате да ви се вчита видеото на Јутјуб?

Кусото анимирано видео, насловено како „Progressbar“ е дело на Винсент Брокваир и ни прикажува што всушност се случува додека чекаме целосно да ни се вчита видеото на Јутјуб...

Ѕвезденото небо над Јосемити

Одлично видео со кое на неколку минути ќе отпатувате до неверојатниот Јосемити.

Еве зошто не треба да се задевате со куче затворено во автомобил

Ова смешно анимирано видео е дело на студиото за анимација Birdbox, кои по подолга пауза повторно се решија да изненадат со кусо филмче.

Живописниот град Чикаго во ноќта

Ова фантастично тајмлапс видео е направено од страна на Макс Вилсон, кој објаснува дека тоа претставува резултат на неговото двегодишно лутање во ноќите низ улиците на Чикаго.

Дозволете Исланд да ви го одземе здивот

Колку пати и да се зборува или да се прикажуваат слики и видеа од Исланд, секоја нова визуелна средба со природата од овој остров ќе го остави човек без зборови, исто како да се среќава со него за првпат.

Уживајте во разиграните облаци над Хаваите

Разиграните облачиња во комбинација со спокојната и среќна музика во ова тајмлепс видео, ќе направи да се почувствувате како да сте на еднонеделен одмор на Хавајските острови. :)

Фантастичен брејкденс во слоу моушн

Кратко волшебно парче уметност во кое фантастично се споени музиката, танцот и визуелните ефекти...
Датум: 16 сеп 2013
, Автор:

Зачудувачки перформанс: балерина танцува со остри ножеви

„En Puntas“ е неверојатно артистичко видео во кое балерината Амели Сегара изведува танцувачки перформанс на големо пијано, носејќи балетанки, продолжени нанапред со остри кујнски ножеви.

Видео кое ќе ве инспирира да прошетате низ Европа

23-годишниот видеограф Лук Шепард неодамна објави неверојатно добро тајмлапс видео, за чија изработка заминал со неговиот пријател на едно епско патување низ Европа...