Видео арт | Кафе пауза - Part 4

Њујорк во своето најдобро светло

Ова видео е кратка приказна – луѓето „оживуваат“ наутро на својот пат, живеејќи го својот ден и потоа полека сè се стивнува во текот на вечерта.

Париз во движење

Mayeul Akpovi е фантастичен фотограф од Бенин, кој моментално живее во Франција. Инспириран од убавините на Париз, го креирал ова фантастично видео составено од 3500 фотографии.

Неверојатни пејзажи за кратко бегство од реалноста

Се чувствувате ли понекогаш како да ви е очајно потребно бегство надвор од градот, далеку од сè?

Како пајакот си ја плете мрежата?

Пајакот обично спокојно си седи и си дреме настрана додека си го чека ручекот, но за да може да си го дозволи тоа претходно вложува многу труд.

Чоколадна магија

Стилски фотографии со чоколадо кои ѝ пркосат на гравитацијата...

Магична ноќ на Алпите

Стрмните снежни предели, симпатичните планински куќички, шумите, светлата од ски-центрите, одблесокот на месечината во снегот, надополнети со чистото ѕвездено небо креираат слика од бајките.
Датум: 09 фев 2012
, Автор:

Убавината на Јосемити собрана во едно прекрасно видео

Јосемити е веројатно најпознатиот и најфотографираниот национален парк во САД и во светот, а има и зошто. Неверојатната дивина составена од преубави предели од карпи, пештери, водопади, брзаци и шуми...

Радоста на подарувањето

Овој краток анимиран филм ја опишува радоста на подарувањето, а е дело на американскиот аниматор и режисер Кирстен Лепор за потребите на божиќното издание на едно детско шоу.

Бушава азбука на англиски

„The Alphabet 2“ е кратко видео, кое по сè изгледа ја користи идејата на „Бушавата азбука“, притоа применувајќи разни техники и материјали во мали и големи простори.
Датум: 26 сеп 2011
, Автор:

Почеток на една љубовна приказна…

Овој краток филм прикажува еден бурен момент на магнетска конекција помеѓу маж и жена, кои се заљубуваат на прв поглед, и никој и ништо на светот не може да ги раздели.

Симетрија во секојдневието

Дали светот е полн со совршена симетрија и правилно распоредени нешта во парови или, сепак, живееме во едностран универзум?

„Мислев на тебе“

„Мислев на тебе“ (Thought of you) е фантастична 2Д анимација, комбинирана со традиционални техники, дело на уметникот Рајан Вудворд.
Датум: 08 дек 2010
, Автор: