Факти и цитати | Кафе пауза - Part 2

7 факти што не сте ги знаеле за земјата на лалињата и ветерниците

Таму постојано имаат портрети и фотографии од своите најблиски во бањата. За која земја станува збор?

13 моќни цитати во кои сигурно ќе се пронајдете

Зборовите можат да бидат моќно оружје што освојува и убива, но исто така можат да бидат вистински лек, утеха или израз на љубов.

10 работи што не сте ги знаеле за најпопуларната играчка од 80-тите

Тоа беше една од најпопуларните играчки во 80-тите години на минатиот век. Еве што можеби не знаете за неа.

Занимливости за тробојните мачки што ги прават овие убавици уште поинтересни

Сопствениците на тробојни или калико мачки многу добро знаат колку се посебни нивните миленици, а една занимливост ги прави овие убавици уште поинтересни животни.

18 цитати од големиот писател Лав Толстој

Толстој важи за еден од најголемите романсиери во историјата на светската литература. Во продолжение прочитајте неколку цитати од овој голем писател.

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

Шведска е земја на Волво, Икеа и многу други работи што ги сакаме, има бесплатно образование, одличен здравствен систем, чист воздух и недопрена природа. Поради сето ова, многу луѓе избираат да живеат во Шведска.

20 суптилни корејски мудрости што ќе го збогатат вашиот ум

Античката мудрост на корејскиот народ е интригантна мешавина од суптилностите и од уникатните мисловни процеси на Источна Азија во комбинација со локалните обичаи и традиции.

20 моќни пораки на Лујза Хеј

Нејзиниот начин на размислување и мудростите што ги остави зад себе ќе живеат засекогаш, а во продолжение прочитајте некои од нив.

Цитати на познатите дами што ќе ви откријат како да бидете сингл

Ако сте во фаза по тешко раскинување и се прашувате дали ќе можете да им се вратите на состаноците и на запознавањето нови луѓе, важно е да знаете дека не сте сами.

Италијански народни мудрости: Никој не може да ви го одземе она што Бог го наменил за вас

Италијанците знаат што е навистина важно во животот. Тие се познати по поговорките, а во продолжение прочитајте некои од најинтересните.

15 инспиративни цитати од контроверзната писателка Анаис Нин

Животот на француската писателка Анаис Нин бил исклучително специфичен, исполнет со многубројни контроверзии и интриги.