Еко-уметност: портрети од вистинска трева

Британското дуо Хедер Акројд и Ден Харви содава уметност од вистинска, жива трева. Ја садат и внимателно ја одгледуваат сè додека не го добијат она што го замислиле, а тоа се фантастични уметнички дела. Сè што им е потребно е обично семе, вода, светлина и фотографски негативи. Светлината и сенката која ја формираат негативите се главните виновници за овие необични портрети.Еко уметност: портрети од вистинска треваЕко уметност: портрети од вистинска треваПокрај бизнис партнери, тие се и животни сопатници. Во едно интервју Акројд на шега изјавила:

„Растеме деца и трева заедно.“

Според неa, овие уметнички дела ја отсликуваат силата на природата и непобитноста на фактот дека целосно зависиме од фотосинтезата кај растенијата.

Еко уметност: портрети од вистинска треваЕко уметност: портрети од вистинска треваЕко уметност: портрети од вистинска треваЕко уметност: портрети од вистинска треваЕко уметност: портрети од вистинска трева


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар