Ескалибур - највисоката вештачка карпа за качување

Ескалибур – највисоката вештачка карпа за качување

37-метарската вештачка карпа за искачување „Ескалибур“ е вистински предизвик за алпинистите. Се наоѓа во холандскиот град Гронинген, во спортскиот комплекс Klimcentrum Bjoeks, и засега важи за највисока вештачка карпа. Потеклото на нејзиното име е повеќе од очигледно. Наликува на меч, но со големина колку една 12-катница.Ескалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеЕскалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеЕскалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеКарпата не е наменета само за професионалци во овој спорт, туку за сите заинтересирани. Секој може слободно да ги испроба своите можности. Колку погоре се качувате, толку искривувањето на карпата е поголемо. Отклонот од дното до врвот изнесува цели 11 метри. За некои ескалибур е детска игра, но за други недостижна цел. Како и да е, на оваа височина дури и најискусните добиваат вртоглавици.
Ескалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеЕскалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеЕскалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеЕскалибур - највисоката вештачка карпа за качувањеЕскалибур - највисоката вештачка карпа за качување


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. А Reply

    Највисоката вештачка карпа од 7метри???Молим???

  2. Б Reply

    Чоек A, ај прочитај поубаво или тргни го миљенцето од левата страна на компјутерот .. пишува”37-метарската вештачка карпа”!!!!!

Остави коментар