Портрети од зборови

Портрети од зборови

Американскиот уметник и писател Џон Сокол, создава портрети на познати личности со зборови од нивните историски дела и говори. Успеал да направи спој помеѓу двете негови животни опсесии, уметноста и литературата. Тој е роден во Охајо, во 1947 година. Погледнете го неговиот уникатен труд.

Портрети од зборови

Американскиот поет Џејмс Тејт претопен во неговото дело „Riven Doggeries“.

Портрети од зборови

Чарлс Дарвин нацртан со зборови од неговите истражувања, објавени во книгата „Патувањето на Бигл“.

Портрети од зборови

Барак Обама со зборовите од неговиот култен говор „Многу посовршена унија“.

Портрети од зборови

Данте Алигиери - првиот дел од Божествената комедија „Пеколот“.

Портрети од зборови

Ирскиот писател Џејмс Џојс со делови од неговиот најпознат роман „Улис“.

Портрети од зборови

Американскиот поет Езра Паунд со стихови од поемата „The Cantos“.

Портрети од зборови

Елизабет Хардвик и нејзините „Непреспиени ноќи“.

Портрети од зборови

Писателот Р. К. Нарајан со зборови од „Добавувачот на слатки“.

Дел од овие ремек дела на Џон Сокол се веќе продадени. Ако сте заинтересирани што сè има на располагање во моментот, погледнете на неговиот веб сајт.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар