14 март 2012 | Кафе пауза

„Старомодни“ портрети насликани со еден куп прашина

Потребен е навистина исклучително креативен ум, за да се смисли ваква техника на создавање слики во старомоден стил. Инвентивната артистка Алисон Кортсон создава слики користејќи прашина...

Вдишете кофеин без да пиете кафе

Немате секогаш време да ја „шмркнете“ потребната дневна доза кафе? Решение на овој проблем е кофеинскиот инхалатор преку кој вдишувате кофеин...

Кога ќе порасне, моето дете ќе биде…

За нестрпливите родители кои постојано ја планираат кариерата на своите деца, францускиот фотограф Мало направил фотографии со кои визуелно ги прикажува нивните фантазии.

Возбудливиот свет на Ферари во Абу Даби

Возбудлив забавен парк во кој што посетителите можат да ја реализираат страста кон Ферари и автомобилизмот преку бројните атракции сместени под препознатливиот покрив со логото на славниот бренд.
Датум: 14 мар 2012
, Автор:

Необична примена на чепкалки за заби

Со помош на книги, интернет, „History Channel“ и алгебра од 8-мо одделение, Стен Манро научил да прави рекреација на некои од најпознатите знаменитости во светот користејќи само лепак и чепкалки за заби.
Датум: 14 мар 2012
, Автор:

Зошто храната на рекламите изгледа многу повкусно отколку во живо?

Лак за коса, боја за кондури, тампони, сунѓери, лепило... не, ова не е список за пазарење, туку некои од најчесто користените средства кои се користат за шминкање на храната...