02 февруари 2012 | Кафе пауза

Демонот кој се крие зад каучот

Можеби станува збор за некој трик на светлината, но застрашувачкото лице кое се појавува на фотографијава изгледа како да е главен лик во најморничавиот хорор филм во светот...

Весела математика

Додека голем дел од популацијата едвај пресметува на класичните калкулатори, 12-годишниот Кота Кизука од Јапонија, решава сложени математички равенки на најстарата математичка сметалка, абакус за само неколку секунди.
Датум: 02 фев 2012
, Автор:

Филмови со кои секое дете треба да порасне

Сите ние си имаме одредени играни или цртани филмови кои нè потсетуваат на детските денови. Има премногу убави и поучни филмови со забавни содржини, но ние подготвивме една кратка листа...
Датум: 02 фев 2012
, Автор:

Кои се придобивките од чување домашно милениче?

Доколку отсекогаш сте ги обожавале животните, а сѐ уште не сте чувале милениче, прочитајте зошто уште денес треба да појдете во некој пет шоп.

Уникатно дизајнирани нокти за неколку минути

Средените нокти се желба на секоја девојка. Лакот е совршениот моден додаток. Доколку ви е здодеано од секојдневните еднобојни нијанси на вашите нокти, еве една идеја како сами да направите интересен дизајн...
Датум: 02 фев 2012
, Автор:

Трогателни портрети на бездомници

Ли Џефрис, преку своите дела се обидува да ни го долови мачниот живот на бездомниците. Тој фотографира нивни портрети додека тие му зборуваат за своите судбини, за тоа како од нормален живот, изгубиле сè и завршиле на улиците.
Датум: 02 фев 2012
, Автор:

Сурфање на бикови во Индија

За овие трки очевидците тврдат дека се многу возбудливи и напнати до самиот крај. Најчесто еден тим го сочинуваат два бика и тројца натпреварувачи...

Господарот на сенките

Рашад Алакбаров од Азербејџан е уметник кој волшебно успева да „слика“ со сенки и светлина на начини за кои не би ни помислиле дека се возможни.