Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Италијанскиот уметник познат само како Дито фон Тис започна проект наречен „Дитологија“ кој вклучува препознатливи портрети на славните личности изработени на човековите прсти. Ликовите изработени на секој прст посебно опфаќаат познати јавни личности како Стив Џобс, политички фигури како Че Гевара, верски гуру како Далај Лама, па дури и измислени икони како Господин Т.

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Стив Џобс

Не постои човек кој не може да биде дел од овој комичен серијал. Секој портрет е комплексно украсен, облечен е во соодветна облека и претставен е на соодветна позадина.

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Далај Лама

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Фрида Кало

Во прилог на хумористичната природа на проектот, уметникот вели дека за себе го одбрал уметничкото име Дито затоа што овој збор на италијански значи „прст“ и аналогно на тоа името на проектот „Дитологија“ би значело „Прстологија“. Иако отпечатоците на прстите се користат за идентификација на луѓето, Дито сепак успеа да ја задржи анонимноста на оние кои ги презентирале своите прсти.

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Моцарт

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Хитлер

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Мики Маус

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Автопортрет

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Господин Т

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Че Гевара

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Пеколен портокал (Clockwork orange)

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Спок

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Роналд Мекдоналд

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Гадафи

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Џин Симонс (Кис)

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

Шрек

Смешни портрети изработени на прстите од рацете

БерлускониБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар