Мистичен дожд кој нема да ве намокри

Мистичен дожд кој нема да ве намокри

Оваа интерактивна уметност креирана од уметничкото студио  „Random International“, им овозможува на посетителите да искусат дожд над главата секогаш кога ќе посакаат, без да се намократ. Лоцирано во Лондон, студиото креира секаков вид инсталации кои поттикнуваат различен вид однесување и интеракција, честопати со користење на светлина и движење, како основа на нивните уметнички изведби.Мистичен дожд кој нема да ве намокри„The rain room“ (Дождовната соба) е многу интересна инсталација. Посетителите го слушаат нежното тропкање на дождовните капки кои го удираат подот во собата голема 100 метри квадратни. Тие ја чувствуваат и влагата во воздухот. Дождовното искуство е позабавно од вистинскиот дожд, бидејќи луѓето фактички не се намокруваат. Како што се движат низ собата, сензорите ги детектираат нивните движења и водата се трга од луѓето. Посетителите всушност стануваат составен дел од инсталацијата, додека се движат, мрдаат и се вртат околу дождовните капки, чувствувајќи како би изгледало кога би можеле да го контролираат времето.Мистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриСобата е инсталирана во лондонскиот центар „ Барбикан“, а посетителите имаат прилика да ја видат од 4 октомври до 3 март, 2013 година.Мистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокриМистичен дожд кој нема да ве намокри


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар