Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Австралискиот артист Гај Витби или познат под псевдонимот WorkByKnight (WBK) ги изработува овие фантастични портрети користејќи електронски отпад или подобро кажано тој создава слики од познати пејачи, глумци, политичари и слично со помош на копчиња од тастатури, калкулатори, телефони и машини за куцање.

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Дејвид Бекам

Употребувајќи ја својата вештина секое копче на неговата слика претставува еден пиксел. Резултатот од неговата работа е навистина фантастичен, а во неговата галерија можат да се најдат околу 1.000 слики. Доколку имате проблем да препознаете некое од лицата на неговите изработки, оддалечете се од екранот или погледнете со подзамижани очи.

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Мерлин Монро

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Мајкл Џексон

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Боно Вокс

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Салвадор Дали

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Стив Џобс

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Марк Цукерберг

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Нелсон Мандела

Прави портрети користејќи копчиња од тастатури

Боб МарлиБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар