Калифорнија | Кафе пауза

Виолетов песок и сончева порта во карпа: Плажа за восхитување од безбедна далечина

Една од карпите има пукнатина на дното и пропушта бранови и сончева светлина, создавајќи посебен ефект што фотографите го обожаваат.

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Овој парк е одличен за прошетки, а особено го сакаат планинарите. Во неговата шума можете да откриете дури 64 километри пешачки патеки.

Филм: Сан Андреас (San Andreas)

По застрашувачки земјотрес во Калифорнија, еден пилот на хеликоптер заедно со својата бивша сопруга тргнуваат во потрага по нивната ќерка

Овие луѓе ќе влезат во историјата со искачување на најтешкиот монолит во светот

За прв пат во историјата, двајца мажи планираат да се искачат на една од највисоките и најтешките рути во светот, користејќи ги само своите раце и нозе.

„Во атмосферата“ – видео кое ќе ви ги наполни очите и прочисти белите дробови

„Into The Atmosphere“ е прекрасно видео во чест на убавите пустини, планини и крајбрежја во Калифорнија, изработено од страна на фотографот Мајкл Шанблум. Фокусот е кон облаците, маглата и интересните атмосферски промени.

Прекрасен замок во Калифорнија

Замокот „Hearst“ се наоѓа на централниот брег во Калифорнија и претставува прекрасна историска знаменитост.

Неонски водопади кои сепак се од овој свет

Креативни фотографи лесно создале надрелани пејзажи.

Кога големите градови би биле дел од минијатурен свет

И покрај тоа што наредниве неколку фотографии изгледаат како совршено изграден свет на играчки, всушност тие се направени во светот во кој сите ние живееме.

Зајдисонцето ширум светот

Во зависност од временските услови, небото на зајдисонце може да добие црвена, жолта, виолетова или зелена боја. Погледнете како изгледа зајдисонцето во различни делови од светот.
Датум: 10 сеп 2012

Петмина пријатели се фотографираат на секои 5 години во една иста поза

Првата фотографија ја направиле во 1982 година, кога биле 19-годишни момци. Доследни на ветувањето останале цели 30 години.
Датум: 30 јул 2012
, Автор:

Новиот фантастичен дом на основачот на Твитер

Основачот на „Твитер“, Џек Дорси, отсега ќе може да ужива во неверојатен поглед и неизмерен луксуз. Тој пред извесно време ја купи оваа неверојатна куќа во Калифорнија, за 9,9 милиони американски долари.

Мистериозните лизгачки камења во Долината на смртта

Овие камења се движат сами, без никаква помош од човек или животни, а причините кои стојат зад овој феномен сè уште се мистерија.
12