Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Американскиот национален парк Редвуд се наоѓа во јужниот дел на планинскиот венец познат како Сиера Невада, кој се протега на дури 640 километри. Иако звучи како топло шпанско име и покрај тоа се наоѓа во сончевата Калифорнија, Сиера Невада всушност значи „снежна планина“.

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Во него можете да најдете дрво наречено Генерал Шерман односно најголемото дрво во светот (измерено во вкупен волумен). Високо е 83 метри (највисоките дрвја во светот се високи околу 90 метри и ги има и во Калифорнија).

И покрај своите импресивни димензии, Генерал Шерман сè уште не е ниту најшироко ниту најстаро дрво, но дефинитивно е на самиот врв на светот.

Погодно, тој се насели во т.н. Огромна шума со пет од десетте најголеми дрвја во светот. Најпопуларните дрвја се именувани по важни луѓе од американската историја: Линколн, Френклин, Вашингтон.

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Овој парк е одличен за прошетки, а особено го сакаат планинарите. Во неговата шума можете да откриете дури 64 километри пешачки патеки. Исто така, токму тука можете да доживеете возење со автомобил низ мал тунел врежан во огромно дрво што падна преку патот уште во 1937 година. Замислете само колку е големо дрвото кога низ него ископаа тунел висок над 2 метри и широк 5 метри.

Скоро целиот парк е зачувана пустина во својата оригинална форма – уредениот простор за посетители опфаќа само една петтина, а ако сакате да го откриете остатокот, ќе мора да го правите пеш или со коњ.

Тука можете да откриете локални пештери, водопади и ливади или да одите по историска рута што го покажува поранешниот живот на Индијанците на овие простори.

Паркот е дом на разновиден див свет: има рис, лисици, верверички, змии. Сè уште има голема црна мечка која дури и ќе провали во вашиот автомобил ако оставите сочни грицки внатре.

Во 19-ти век на овие простори се населиле т.н. Колонија Кавеа – група утописти и љубители на природата кои неофицијално го преименуваа Генерал Шерман во „Карл Маркс“. Тие веруваа дека дрвото не треба да носи име на човек кој учествувал во војните против Индијанците и бил одговорен за нивното насилно преместување.

Но, американските власти сметаа дека овие социјалисти не треба да живеат овде, па на крајот на 19-ти век им ја покажаа вратата и уништија дел од нивните дрвени куќи. Сепак, дури и денес има некои нивни следбеници и потомци кои „сквотираат“ во дрвените кабини на паркот.

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот

Можеби ќе сакате да ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар