Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Градот Колмар во Франција е многу популарна дестинација, не само за време на празниците, туку и во текот на целата година. Има околу 86.000 жители и се нарекува град на виното и уметноста, а некои го нарекуваат и мала Венеција.

Колмар првпат се споменува во историските документи во 823 година. Скулпторот Фредерик-Огист Бартолди, кој ја дизајнираше американската статуа на слободата, живееше во овој град. Овие неколку фотографии од градот ја прикажуваат целата негова убавина, особено за време на празниците, кога сè изгледа волшебно и како од бајките.

Иако сега не можеме да патуваме, ние можеме да се „прошетаме“ низ Колмар преку овие фотографии.

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар

Погледнете го ова прекрасно тиркизно швајцарско езеро, но и една морничава легенда.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар