Утрински рутини за кои секогаш имаме време

Утрински рутини за кои секогаш имаме време

Секој од нас го започнува утрото на свој начин и во одреден ритам. Без разлика дали се студенти, вработени, пензионери, родители кои остануваат дома, важно е секој да го започне денот што е можно поубаво за да добие доволно енергија за да ја заврши работата пред себе.

Колку време поминуваме на утринските рутини?

Утрински рутини за кои секогаш имаме време

Станување 1 мин – 30 мин

Одговорот на прашањето како сакаме да се будиме наутро, секако лежи во начинот на кој го поставуваме алармот. Некои од нас имаат само едно време поставено во својот телефон и никогаш не задремуваат пат, додека некои имаат десетици аларми вклучени и го одложуваат секој од нив.

Туширање 3 мин – 20 мин

Брз 3-минутен туш или бавен туш со лесна медитација или со размислување и планирање на остатокот од денот? Не можеме да си дозволиме долг туш секој ден, но кога ќе имаме можност сите ќе бидеме среќни да го искористиме.

Миење на забите 3 мин

Редовното и правилно четкање е многу важно за здравјето на нашите заби. Секако не е една од рутините каде треба да заштедите време.

Правење кафе 1 мин

Правењето кафе наутро е еден од омилените ритуали што ги обединува луѓето од сите делови на светот, кои се разликуваат по многу нешта.

Погледнете ги овие 8 одлични YouTube видеа за вежбање.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар