Прекрасен замок во Калифорнија

Прекрасен замок во Калифорнија

Замокот „Hearst“ се наоѓа на централниот брег во Калифорнија и претставува прекрасна историска знаменитост. Изграден е во периодот помеѓу 1919 и 1947 година, а дизајниран е од страна на архитектот Џулија Морган.Прекрасен замок во КалифорнијаЗамокот бил наменет за Вилијам Рендолф Херст, сопственик на синџир на весници, кој починал во 1951 година, по што замокот бил дониран на државата Калифорнија. Потоа замокот бил прогласен за историско место. Во него има прекрасен внатрешен и надворешен базен, огромна библиотека и трпезарија, а целиот замок изобилува со луксузен мебел.Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија Прекрасен замок во Калифорнија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар