Неонски водопади кои сепак се од овој свет

Неонски водопади кои сепак се од овој свет

Фотографите Шон Ленз и Кристофер Абилдгард со својата креативност создале неверојатни пејзажи кои на прв поглед изгледаат како да се од друга планета, но сепак се наоѓаат многу поблиску, во северниот дел на Калифорнија.

Купиле евтини неонски стапчиња кои ги пуштиле водата да ги однесе каде што сака, а тоа тие го фотографирале со долга експозиција од 30 секунди до 7 минути добивајќи неонски водопади со белег на виножито. Понекогаш морале да поврзат повеќе стапчиња во едно, со цел да добијат вакви уникатни ноќни пејзажи. Серијата ја нарекле „Неонска светлост“.Неонски водопади кои сепак се од овој светНеонски водопади кои сепак се од овој светНеонски водопади кои сепак се од овој светНеонски водопади кои сепак се од овој светНеонски водопади кои сепак се од овој светНеонски водопади кои сепак се од овој светНеонски водопади кои сепак се од овој свет


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар