Истанбул | Кафе пауза

Топ 10 најинстаграмџиски места од целиот свет

Што мислите? Кои места се на листата?

22 фотографии од Истанбул што може да го сменат вашето мислење за Турција

Оваа земја често се доживува како место за евтин одмор, а луѓето понекогаш забораваат на нејзината богата историја и уникатна атмосфера.

7 работи за најголемиот трговски центар во Европа што сигурно не ги знаевте

Во овој центар се наоѓа вториот по големина часовник во светот сместен на стаклен покрив.

Хуман однос кон животните: Апликација ќе ги лоцира мачките и кучињата скитници низ Истанбул

Истанбулските власти создадоа мобилна апликација SmetiPati која ќе се обиде да постигне амбициозна цел, а тоа е да ги лоцира сите мачки и кучиња скитници по градските улици.

Неверојатни фотографии од Истанбул кои изгледаат како сцени од филмот „Inception“

Драги фанови на филмот „Inception“, „Flatland“ не е продолжение, но сепак претставува еден фасцинантен проект.

10 најубави места на светот!

Природата ни подарила богатство од разновидност и убавина, а денес некои од овие места се најпопуларни дестинации.

Книга: „Копилето од Истанбул“ – Елиф Шафак

Роман кој магично ќе ве одведе во други светови, а кога ќе се вратите назад, реалноста веќе никогаш повеќе нема да биде иста.
Датум: 13 авг 2014
, Автор:

Прошетка низ шармантниот Истанбул

Ова е еден од најживописните градови на планетата, а многумина го нарекуваат и „Главниот град на светот“.
Датум: 02 ное 2013
, Автор:

8 автентични доживувања во Турција

Турција има своја автентичност која е примамлива за секој посетител.

Турското кафе – дел од македонското секојдневие

Не е ни важно кој колку верува во она што му го предвидува талогот во филџанот, битно е тоа дека вкусот и миризбата на ова кафе се вистинско уживање...
Датум: 04 јун 2012
, Автор:

Истанбул како Париз

Сѐ повеќе богаташи од целиот свет го вртат погледот кон Истанбул. Наместо во Париз, тие одбираат да купат луксузен имот во метрополата над Босфор. А таму цените веќе ги достигнуваат оние во најскапите региони...
Датум: 24 јан 2012
, Автор:
12