Прекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојки

Мексиканскиот артист Омар Ортиз е познат по своите неверојатно реалистични цртежи кои ја истакнуваат почитта кон убавината на голото женско тело.

Моќни портрети насликани со вино

Додека останатите уметници низ светот користат акрилни и мрсни бои за да создадат некое уметничко дело, Елизабета Рогаи твори со помош на вино.

Социјалните мрежи како поттикнувачи на желбата за читање книги

Тие ги обработиле логоата на познатите социјални мрежи Фејсбук, Твитер и Јутјуб и направиле интересни слогани кои служат како потсетници и поттикнувачи на желбата за читање.

Фантастични 3Д рипки насликани во смола

Јапонски уметник изработил 3Д уметнички дела со риби, кои изгледаат неверојатно реално. Обидете се да направите разлика меѓу неговите рипки и оние од вашиот аквариум...
Датум: 15 јан 2012
, Автор:

Чилеанец слика уметнички дела за минута и пол

Фабијан е најбрзиот сликар што некогаш сте го виделе. Поседува неверојатни уметнички способности, пред кои занемуваат безброј луѓе.
Датум: 12 јан 2012
, Автор:

Портрет изработен од 3,2 милиони точки

Со над 3 милиони точки и само еден рапитограф, уметникот Мигуел Ендара насликал портрет на својот татко.
Датум: 05 јан 2012
, Автор:

Автентични портрети на познатите нацртани на Ајпед

На уметникот Кајл Ламберт му е потребен само еден прст и Ајпед, за да нацрта автентични портрети на светските ѕвезди...

Кога моливот ќе ја допре фотографијата…

Иако пред извесно време веќе бевме сведоци на оваа интересна техника, сепак решивме да направиме нова селекција од овие импресивни дела.
Датум: 22 дек 2011
, Автор:

Предели насликани како што ги гледа човечкото око

Пред да биде пронајдена фотографијата, пејсажното сликарство било единствен начин визуелно да се забележи некој предел. Погледнете како изгледаат овие пејсажи насликани и фотографирани.

Портрети нацртани со туш и разнобојни чаеви

Додека вие се обидувате да се згреете со шолја топол чај во овие студени денови, артистот Карн Грифитс му наоѓа друга примена на чајот освен за пиење.

Мили мачиња нацртани со молив

Верувале или не, мачињава што ги гледате на сликиве не се вистински фотографирани животинчиња, туку се слики нацртани со молив. Тие се дело на хонгконшкиот графички дизајнер Paul Lung...

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Јирка Ваатаинен е студент по уметност кој многу умешно ги нацртал познатите принцези од цртаните филмови на Дизни како вистински жени...