Портрет изработен од 3,2 милиони точки

Со над 3 милиони точки и само еден рапитограф, уметникот Мигуел Ендара насликал портрет на својот татко.
Датум: 05 јан 2012
, Автор:

Автентични портрети на познатите нацртани на Ајпед

На уметникот Кајл Ламберт му е потребен само еден прст и Ајпед, за да нацрта автентични портрети на светските ѕвезди...

Кога моливот ќе ја допре фотографијата…

Иако пред извесно време веќе бевме сведоци на оваа интересна техника, сепак решивме да направиме нова селекција од овие импресивни дела.
Датум: 22 дек 2011
, Автор:

Предели насликани како што ги гледа човечкото око

Пред да биде пронајдена фотографијата, пејсажното сликарство било единствен начин визуелно да се забележи некој предел. Погледнете како изгледаат овие пејсажи насликани и фотографирани.

Портрети нацртани со туш и разнобојни чаеви

Додека вие се обидувате да се згреете со шолја топол чај во овие студени денови, артистот Карн Грифитс му наоѓа друга примена на чајот освен за пиење.

Мили мачиња нацртани со молив

Верувале или не, мачињава што ги гледате на сликиве не се вистински фотографирани животинчиња, туку се слики нацртани со молив. Тие се дело на хонгконшкиот графички дизајнер Paul Lung...

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Јирка Ваатаинен е студент по уметност кој многу умешно ги нацртал познатите принцези од цртаните филмови на Дизни како вистински жени...

Слика без четка, со помош на гравитацијата

Дваесет и пет годишната Ејми Шеклтон од Торонто ги црта овие интересни, колоритни, водени цртежи, без да користи четка или прсти, туку само со шишенца со боја и потпирајќи се на гравитацијата.

Реална улична уметност

На нив можете да го забележите секојдневието и обичните луѓе, како човек што гледа во небото или некој како го чисти валканиот ѕид.

Брендирање на брендовите

Станува збор за логоата на моќни компании во светот, но тие се целосно изработени од логото на своите конкуренти.

Едноставни цртежи спакувани во тага и заборав

Ако се прашувате зошто уметноста е толку значајна за човекот, присетете се колку пати досега, нечие уметничко дело успеало да допре до дното на вашето срце и да ги разбуди емоциите кои мислевте дека одамна ги имате закопано.

Постери кои ја откриваат вистината зад секојдневните лаги

Замислете што би се случило со светот доколку секој секогаш ја кажува вистината...
Датум: 06 сеп 2011
, Автор: