Интересни постери со обележјата на светските метрополи

Дизајнерот и уметник Јони Алтер ја направил оваа интересна серија од колоритни постери, насловена како „Shapes of Cities“. Секој постер претставува една светска метропола, а на него се прикажани сите знаменитости и облакодери кои го одбележуваат тој град.Интересни постери со обележјата на светските метрополиВо колекцијата се вклучени 14 градови, помеѓу кои се наоѓаат Њујорк, Шангај, Париз, Лондон, Сиднеј, Токио, Сан Франциско и уште неколку други. Покрај боите, Јони внимавал и на пропорциите на градбите кои ги прикажал на постерите, па лесно може да се направи споредба на висината на познатите места во градовите. Погледнете ги постерите и направете една куса и брза прошетка низ светот.Интересни постери со обележјата на светските метрополиИнтересни постери со обележјата на светските метрополиИнтересни постери со обележјата на светските метрополиИнтересни постери со обележјата на светските метрополиИнтересни постери со обележјата на светските метрополиИнтересни постери со обележјата на светските метрополиИнтересни постери со обележјата на светските метрополи


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар