Совршени боди арт илузии

Човечкото тело најверојатно е најкомплицираното место за сликање, платно кое дише, чувствува и се движи. Но, за 25-годишната германска уметница Gesine Marwedel не претставува никаков проблем да ја оживее својата уметност користејќи го секој дел од телото на моделите. Само со својата вештина и магијата на боите, оваа девојка толку умешно слика животни и пејзажи што тешко е да се поверува дека се насликани на нечие тело.

Самата нагласува дека боди артот е една од првите и најоригиналните форми на уметност којашто првично била користена во традиционалните обичаи и церемонии. Денес е сè повеќе признаена како уникатен начин да се трансформира телото во жива уметност во движење.

Совршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузииСовршени боди арт илузии


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

Остави коментар