Графити црква - вистинска шарена преобразба

Графити црква – вистинска шарена преобразба

Неговата кариера започнала во 1990 година кога за првпат почнал да црта графити во неговата родена Атланта, а до 1999 година Хенс буквално го поседувал градот со својата уметност бидејќи не постоело маало или област каде што немал цртано. Секако, во меѓувреме својот талент го претставувал и во различни земји од САД, но и во земји како Шпанија, Франција, Јапонија и Мексико. А ова е неговото последно дело.

Графити црква - вистинска шарена преобразба

Последниот проект на Хенс вклучува сликање на црква во Вашингтон, и како што самиот вели, иако ја почитува класичната естетика на историските објекти, сепак и на нив понекогаш им е потребна драстична преобразба. За само неколку недели Хенс и неговиот тим целосно го измениле изгледот на белата фасада на црквата во виножито од бои и интересна графика. Она за што Хенс е особено почитуван е неговата умешност делата да ги претставува на објекти со огромни димензии, но сепак тие да не изгубат од прецизноста и убавината. Токму поради тоа, овој проект е навистина успешен и изгледа прекрасно.

Графити црква - вистинска шарена преобразбаГрафити црква - вистинска шарена преобразбаГрафити црква - вистинска шарена преобразба

Самиот уметник вели дека наишол на огромен број позитивни реакции од локалните жители со исклучок на некои кои велеле дека на тој начин се искажува непочит кон црквата и религијата. За среќа Хенс успеал да им објасни дека станува збор за уметност изразена само преку позитивни мисли и им ветил дека на крајот проектот ќе изгледа одлично. И не излажал!

Графити црква - вистинска шарена преобразбаГрафити црква - вистинска шарена преобразбаГрафити црква - вистинска шарена преобразба


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

Остави коментар