Неверојатен дом кој е вграден во карпа, со поглед кон Егејското море

Оваа прекрасна и уникатна куќа е позната како „Casa Brutale“, чиј концепт е буквално живеење на работ, со поглед кон Егејското море.

Мала куќичка со извонреден поглед

Оваа традиционална куќа со модерен луксузен ентериер е сместена на врвот на карпа со поглед на морето и околниот брег и го има еден поубавите погледи кои ќе ги видите во вашиот живот.
Датум: 12 јан 2015

Тролтунга – необична карпа во Норвешка која нуди спектакуларен поглед

Тролтунга е огромно парче карпа која се протега на висина од 0,8 километри од земјата. За да стигнете до неа ќе ви бидат потребни од 8 до 10 часа, но погледот од таму е спектакуларен.

Што бара огромен брод за крстарење на врв од брдо?

Качен на врвот на една карпа на брегот во Џионгдонгџин, туристички град во Јужна Кореа, овој брод е првиот кој може да ве одведе на крстарење на суво.

Адреналински фотографии за полнење на батериите

Доза адреналин за љубителите на екстремни спортови...
Датум: 20 јун 2013
, Автор:

Лизгалка на карпа за трагачите по забава и адреналин

Слајдинг Рок меѓу туристите е познат по мазната карпа на која можат да добијат одлично адреналинско лизгање.

Авантуристички стан со внатрешен тобоган

На поткровјето од една зграда во Менхетен од 19 век, се наоѓа неверојатно уреден модерен апартман, во кој центарот на вниманието е огромен тобоган кој поврзува четири ката.

Кањони и клисури – неоткриена убавина

Кањоните и клисурите отсекогаш ги изненадувале посетителите со нивната длабока тишина, чувството на бегство од секојдневието и автентичните звуци. Затоа овие места се сметаат за природни засолништа.
Датум: 05 јул 2012

Ескалибур – највисоката вештачка карпа за качување

Потеклото на нејзиното име е повеќе од очигледно. Наликува на меч, но со големина колку една 12-катница.
Датум: 02 јун 2012
, Автор:

Гробниците на персиските фараони

На значителна висина на карпите се направени прекрасни релјефи посветени на Ахеменидски фараони кои датираат од првиот милениум пред нашата ера. Овој регион е познат како „Naqsh-e Rustam“ или како Некрополис.

Златен водопад

Едно од најфасцинантините места во светот е златниот водопад „Horsetail Falls“, лоциран во националниот парк Јосемити во Калифорнија. Ова ремек дело на природата, се јавува само еднаш во годината и трае две недели.
Датум: 19 феб 2012
, Автор:

Колоритно селце сместено во карпа

Манарола е мало рибарско селце, во округот Ла Специја во Италија. Тоа е распространето на дивиот и каменлив теснец на крајбрежјето на Лигурско Море и е многу специфично по својот изглед и култура.
12