Тролтунга – необична карпа во Норвешка која нуди спектакуларен поглед

Тролтунга е огромно парче карпа која се протега на висина од 0,8 километри од земјата. За да стигнете до неа ќе ви бидат потребни од 8 до 10 часа, но погледот од таму е спектакуларен. Во околината можат да се видат некои од најубавите пејзажи во Норвешка. „Trolltunga“ во превод значи „јазикот на тролот“, а ова име го добила по бизарната и необична форма. Се верува дека оваа карпа се формирала за време на ледената доба, пред околу 10.000 години, кога голем дел од планината била замрзната и токму поради тоа дел од неа се скршил. Погледнете колку е неверојатно ова место…

Најубавото место на планетава Најубавото место на планетаваБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар