архитектура | Кафе пауза - Part 4

Мошна: Еден од најубавите дворци во светот

Дворецот Мошна е еден од најпознатите и најубавите дворци во Полска, а сместен е во близина на истоимениот град.

Артист го користи небото како платно за неговите брилијантни цртежи

Францускиот графити артист и карикатурист Томас Ламади наоѓа необична инспирација во чистите неба кои се издигнуваат помеѓу структурите на модерната архитектура...
Датум: 19 апр 2015
, Автор:

Двор со базен кој е совршен за собиранки со другарите

Ова навистина е простор кој ве повикува да го соберете друштвото и да безделничите таму.

29 ситуации кога архитектите воопшто не се ни потрудиле

Нивото на грижа и труд кое е вложено во овие ремек-дела на архитектурата е бесценето!

Најубавите кина ширум светот

Овие кина се познати по начинот на кој ја отсликуваат својата културна значајност, но исто и по својата архитектура.

Прекрасен снежен хотел во Шведска во кој можете да престојувате

Хотелите направени исклучиво од мраз веќе не се новост, но толку се убави што не можат да се игнорираат новите кои се појавуваат.

Аеродром во Сингапур опкружен со неверојатна стаклена градина и водопад

Аеродромот во Сингапур наскоро ќе биде најубавото место за да се поминат неколку часа при менувањето на авиони.

Величествените тавани на џамиите – уметност која хипнотизира

Овие тавани на џамии изгледаат толку совршено што човек може да се прашува дали навистина се градени од луѓе или тоа е само некаква фотоманипулација изработена на компјутер.

Светилници кои успеале да го издржат тестот на времето

И покрај тоа што полека ја губат својата корист, сепак тие се епски споменици познати по својата издржливост.

25 фасцинантни замоци кои ќе ве остават без зборови

Фактот што овие неверојатни градби сè уште стојат е доказ за генијалноста зад архитектурата на оние кои се одговорни за нивниот дизајн.

Магијата на градот Скијатос

Скијатос е остров на кој ќе пронајдете фантастични плажи, неверојатни пејзажи и недопрена природа. Но, можеби најубавото делче од овој остров е главниот (и единствен) град...
Датум: 09 јул 2014
, Автор:

Архитектурата во Њу Орлеанс навечер раскажува приказни за градот

Градот Њу Орлеанс е магично место преполно со разновидна историја и мистерија...