Величествените тавани на џамиите - уметност која хипнотизира

Величествените тавани на џамиите – уметност која хипнотизира

Исламската архитектура е преубава. Оние кои се занимаваат со неа очигледно имаат изострено чувство за естетика. Доказ за тоа се и овие тавани на џамии, кои изгледаат толку совршено што човек може да се прашува дали навистина се градени од луѓе или тоа е само некаква фотоманипулација изработена на компјутер. Разгледајте ја галеријата и восхитувајте се на хипнотизирачката уметност во овие неколку џамии.

Величествените тавани на џамиите - уметност која хипнотизира

Фатима Масумех во Ком, Иран

Величествените тавани на џамиите - уметност која хипнотизира

Џамијата Насир Ал-Мулк во Шираз, Иран

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар