Прекрасен снежен хотел во Шведска во кој можете да престојувате

Прекрасен снежен хотел во Шведска во кој можете да престојувате

Хотелите направени исклучиво од мраз веќе не се новост, но толку се убави што не можат да се игнорираат новите кои се појавуваат. Најстариот од нив, а воедно и најголем е „Ајсхотел“ во Шведска. Прв пат е изграден пред 25 години во Јукасјерви, мало гратче на северот на земјата со 1.100 жители и 1.000 кучиња. Овде секоја година се собираат уметници и архитекти за да дизајнираат нови апартмани на местото на оние кои се стопиле, претворајќи го местото во голема изложба. Возможно е дури и да престојувате овде. Потребно е само добро да се облечете затоа што температурата внатре може да оди до -7 степени.

Прекрасен снежен хотел во Шведска во кој можете да престојувате

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар