Загатка: Дали можете да ги пронајдете сите тигри на цртежот?

Иако на прв поглед може да изгледа како да има само 4 тигри, има уште многу вакви животни на сликата. Можете ли да ги најдете сите?

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

Погледнете ги наредниве 14 необични и неодоливи пријателства во светот на животните кои ќе ви го разубават денот.

Жената која чува разиграни и мили тигри како домашни миленичиња

Тигрите се бестрашни мачки од џунглите кои се познати по суровоста, силата и храброста, но 57-годишната Џенис Хејли од Орландо, Флорида успеала да ја покаже и нивната понежна страна.

Одблизу со ретките опасни бенгалски тигри

Основачот на Институтот за многу загрозени и ретки видови (T.I.G.E.R.S.) и тренер на егзотични животни д-р Багаван Антл секојдневно добива уникатна можност да се најде лице в лице со голем број бенгалски тигри.
Датум: 02 дек 2013
, Автор:

Хармонично пријателство меѓу мечка, лав и тигар

Во една зоолошката градина во американската држава Џорџија, меѓу животните постои пријателство кое сме го виделе само во цртаниот филм „Мадагаскар“.

5 начини на кои животните покажуваат човечки емоции

Некои од нив имаат некакви сличности со нас кои ги покажуваат преку емоции за кои сме мислеле дека може да се појават само кај луѓето.

Филм: Животот на Пи (Life of Pi)

Сами избираме во што ќе веруваме...

Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street View

На фотографиите од Google Street View гледаме бебе оставено само надвор, тигар кој спокојно си шета по улица...

10 нови животни на работ на исчезнување

Снежниот леопард, планинската горила, азискиот слон се само дел од животните ставени на листата на исчезнување за оваа година.

Моќниот и величествен тигар

Убав, смртоносен и загрозен вид е кусиот опис за ова моќно и величествено животно. Прочитајте неколку фасцинантни факти за него...
Датум: 23 апр 2012
, Автор:

Владимир Путин – современиот Чак Норис

Зборуваме за поранешниот агент на КГБ, а денес руски претседател Владимир Путин, кој во потрагата по публицитет веќе му го презема угледот на легендарниот акционен херој и спасител.
Датум: 22 мар 2012
, Автор:

Храбар Дедо Мраз им носи подароци на тигри во Зоо

Да се биде Дедо Мраз и не е толку лесна работа. Неговиот најголем страв повеќе не е дали ќе успее да им однесе подароци на сите, туку дали тоа ќе го стори без да настрада.
Датум: 23 дек 2011
, Автор:
12