Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

Велат дека спротивностите се привлекуваат и токму наредниве неколку пријателства се доказ за вистината на оваа изрека. Дури и природните предатори можат да станат блиски пријатели, доколку сфатат дека заедно можат да постигнат многу повеќе. Погледнете ги наредниве 14 необични и неодоливи пријателства во светот на животните кои ќе ви го разубават денот.

1. Слонот Баблс и Кучето Бела

Баблс е слон од Африка кој бил спасен од ловци и моментално живее во засолништето Миртл бич сафари, кое се наоѓа во Јужна Каролина. Кога таа пристигнала таму имала само 140 килограми, но со тек на време успеала да качи тежина од неверојатни 4.082 килограми. Но, нејзината големина не ѝ пречи во изборот на пријатели. Таа се запознала со еден црн лабрадор, Бела, и многу брзо станале неразделни пријатели. Тие дури и си играат заедно, Баблс ѝ фрла стапче на Бела, а таа ѝ го враќа назад.

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

2. Кучето Торк и Бувот Шрек

Можеби би помислиле дека едно куче би повредило птица, но вистината е сосема различна. Кога станува збор за Торк и Шрек, тие се пријатели уште од кога Торк имал само 6 месеци.

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

3. Кучето Тини и дивата лисица Снифер

Тие толку време поминуваат заедно што дури почнуваат и да наликуваат еден на друг. Овие две животни се запознале во Норвешката шума која се наоѓа покрај домот на сопствениците на Тини и од тогаш секојдневно заедно си играат.

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

4. Кучето Фред и пајчето Денис

Овој лабрадор е толку нежен што успеал да стане најдобар пријател и со пајче. Откако една лисица ја изела мајката на Денис, тој бил беспомошно и безнадежно сираче. За среќа, сопствениците на Фред го нашле и го спасиле. Но, никој не би можел ни да претпостави дека кучето ќе биде од најголема помош за ова пајче. Откако Денис бил спасен, Фред се грижи за него исто како да е негово дете.

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

5. Кучето Мајло и лавот Боундигер

Очигледно лавовите не се толку страсни љубители на месо, бидејќи овој ѕвер од 220 килограми е најдобар пријател со 3 мали кутриња. Откако на лавот му била дијагностицирана метаболитичка болест која делумно го онеспособила, кучето Мајло го примило под својот опаш. 5 години подоцна, овие двајца сè уште уживаат во заедничкото поминато време.

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

6. Нојот Вилма и жирафата Беа

Овие две животни кои живеат заедно на површина од 65 акри, одлучиле дека нивното време подобро им поминува доколку се заедно…

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето

7. Лав, тигар и мечка

Шир Кан е тигар, Балу е мечка и Лео е лав, но што е тоа што за нив е заедничко? Пријателството! Еден дилер на дрога многу одамна ги чувал заедно и ги злоупотребувал, но тие заедно успеале да се спасат и денес живеат во засолништето за животни „Noah’s Ark“. Изгледа дека траумата низ која заедно поминале ги зближила и направила овие 3 животниФсур да се најдобри пријатели до крајот на нивниот живот.

Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето Необични пријателства помеѓу животните кои ќе ви го стопат срцето


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар