12 жени споделуваат што би направиле различно кога би биле третирани исто како мажите

Кога бевме мали, ни кажуваа дека и девојчињата и момчињата имаат иста шанса да го постигнат она што го сакаат во нивниот живот. Нѐ учеа дека секој има право да се натпреварува за секое работно место и да ги постигне своите соништа. Но, како што растевме така почнавме и да ги забележуваме разликите… Токму затоа вработените во „Elite Daily“ решиле да одговорат што би направиле различно доколку би биле мажи, односно доколку би биле навистина еднакви со нив. Нивните одговори се различни, уникатни, инспиративни и охрабрувачки. Погледнете.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче немаше да ја сметам добрината на жената за слабост.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе ја ценев способноста на девојките за искажување на своите емоции.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче никогаш немаше да ѝ велам на жена да се „смее“.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче немаше да претпоставувам дека честење пијалак значи да се дојде со мене дома.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче… Ќе се едуцирав за феминизмот.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе ги третирав жените како луѓе кои заслужуваат почит.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе бев пристоен и немаше да заборавам да ја спуштам школката во тоалетот.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе бев способна да одлучувам за моето тело.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче никогаш немаше да ја употребувам фразата „како девојче“ како навреда.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе престанев да објавувам деградирачки мемиња за жените на социјалните медиуми.

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе си ги држев рацете покрај себе!

12 жени споделуваат што би направиле различно доколку се на исто ниво како мажите

#АкоБевМомче ќе најдев време за разговор.

Доколку и вие имате некоја идеја, споделете го вашето мислење со хаштагот #IfIWereABoy или #АкоБевМомче.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар