Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street View

Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street View

Канаѓанецот Џон Рафман се занимава со навистина необична фотографија. Тој детално ги разгледува фотографиите направени од камерите поставени на автомобилите на Google Maps за Street View и го слика екранот со копчето Print Screen, секогаш кога ќе наиде на некаква неверојатна глетка. На неговиот избор од најинтересни фотографии гледаме бебе оставено само надвор, тигар кој спокојно си шета по улица, проститутка која чека автомобил на патот и разни неочекувани ситуации.Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewОригиналните фотографии се всушност направени од цела „армија“ хибридни електрични автомобили на Гугл кои немаат возач, а на секој од нив има шипка со по 9 камери. Поради тоа Џон го нарекол неговиот проект „Деветте очи на Google Street View“.Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewСпоред Џон, фотографиите на Street View поседуваат спонтан квалитет и природност и се „нерасипани“ од чувствителноста или целта која ја имаат вистинските фотографи.Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street ViewШокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street View


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар