8 работи што треба да ги знаете за Софија – роботот кој се закани дека ќе го уништи човештвото

Софија е првиот робот кој добил државјанство во Саудиска Арабија.

Мал робот го поминува денот пишувајќи оригинални поеми во песокот

Некои дизајнери создаваат роботи со вештачка интелигенција за забава.

Овој неодолив робот ќе ви помогне да стекнете позитивни навики и да ги задржите истите

Неговата функционалност се базира на теоријата за стекнување навики според која ние ги формираме нашите навики на следниов начин: поттик, рутина, награда.

Филм: Робокап (Robocop)

Кој ја има контролата, човекот или машината?

Слатко бебе си се вози на роботска правосмукалка

Ова видео со бебенце кое се вози на самоуправувачка правосмукалка „Roomba“ е одличен начин да се заокружи 2013 година, со слатка дневна доза.

Кратко поучно видео: Еднаш на балет запознав робот

Одлична рачно нацртана анимирана приказна која длабоко ќе ве замисли за вас и вашиот живот и за она што значи да се биде човек...

Модерен Пинокио

Интересно видео во кое можете да видите како една ламба се однесува како животно...

Домашен робот кој прави коктели

Овој домашен коктел мајстор е направен од неколку технички инженери и е наречен „Inebriator“. На дадена команда тој сам ви го приготвува вашиот одбран коктел.

5 апликации и додатоци за ајфон кои мора да ги имате

Појавата на ајфонот дефинитивно сè повеќе и повеќе ја буди креативноста кај луѓето. Тоа одлично се гледа преку овие гаџети...

Робот-трансформер во вистинскиот живот

Овој пат, кога зборуваме за робот-трансформер не мислиме на филм, на видео игра или на играчка, туку на вистински робот-трансформер.

Утринско кафе во чаша-робот R2-D2

Вљубениците во серијалот „Војна на ѕвездите“ од неодамна добија можност утринското кафе да го пијат од неверојатната чаша-робот R2-D2.
Датум: 11 јан 2012
, Автор:

3:15 – време за будење

„3:15“ е краток 3Д анимиран филм кој започнува со будењето на еден робот, чија задача е да заврши непозната мисија. Филмот има одлична изведба и интересен развој на дејството. Креатори се петорица апсолвенти...
Датум: 29 окт 2011
, Автор:
12