Направете ги овие активности навечер, па разбудете се свежи наутро

Верувале или не, од нашите вечерни активности зависи како ќе се чувствуваме наутро. Затоа придржувајте се до овие мали вечерни ритуали кои ќе ви овозможат свежи и здрави утра.

napravete-gi-ovie-aktivnosti-navecher-pa-razbudete-se-svezhi-nautro-kafepauza.mk

1. Пијте зелен чај за да го забрзате вашиот метаболизам.

2. Водете љубов за да го победите стресот и да го зајакнете имунолошкиот систем.

3. Прескокнете ја вечерата, па со таа храна направете појадок. Ќе зачувате пари, но и ќе намалите на калории.

4. Испијте чаша вода, бидејќи таа ќе ви помогне да ја исчистите вашата кожа.

5. Направете неколку јога вежби за да се ослободите од стресот.

2-napravete-gi-ovie-aktivnosti-navecher-pa-razbudete-se-svezhi-nautro-www.kafepauza.mk_

6. Вечерајте лосос или пак некој друг вид риба, бидејќи тоа е лесна храна, но и многу здрава.

7. Избегнувајте ги премногу засладените слатки.

8. Спремете ги вашите омилени житарици, како би имале лесен и здрав оброк наутро.

3-napravete-gi-ovie-aktivnosti-navecher-pa-razbudete-se-svezhi-nautro-www.kafepauza.mk_

9. Испијте чаша вино, бидејќи е одлично за вашите крвни садови, а воедно и за јакнење на вашите коски.

10. Завршете порано со вежбањето за да имате време да се одморите за наредниот ден.

11. Јадете црно чоколадо, бидејќи го регулира нивото на крвниот притисок.

4-napravete-gi-ovie-aktivnosti-navecher-pa-razbudete-se-svezhi-nautro-www.kafepauza.mk_

12. Спремете ја торбата за во теретана, доколку практикувате утринско вежбање.

13. Вечерајте бавно, смирено и уживајте во храната.

14. Одете порано на спиење, тоа ќе ви овозможи да бидете свежи наредниот ден.

5-napravete-gi-ovie-aktivnosti-navecher-pa-razbudete-se-svezhi-nautro-www.kafepauza.mk_

15. Пронајдете време за да медитирате, бидејќи така ќе бидете фокусирани и релаксирани.

16. Размислувајте позитивно и ширете љубов, бидејќи ако така расположени заминете во кревет, наредниот ден ќе бидете уште посреќни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар