15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

Погледнете неколку интересни факти за најмагичната држава на планетата.

Шарена хипнотизирачка уметност создадена врз мали камчиња од плажа

Елспет МекЛин е уметница од Канада која во моментов живее во Австралија, но нејзините најубави дела доаѓаат од плажите на Нов Зеланд.

Прекрасниот Нов Зеланд низ објективот на еден патник-номад

Како изгледа тримесечно авантуристичко патување по овие живописни острови?

Неверојатен свадбен подарок од една невеста од Нов Зеланд за својот тазе маж

Белинда и Кембл се пар од Ванака, град во Нов Зеланд, кои решиле нивната љубов да ја крунисаат со брак во родното место...
Датум: 11 јул 2014
, Автор:

Нов Зеланд каков што никогаш нема да го доживеете

Веројатно никој од нас нема да оди во Нов Зеланд како пилот за со својот авион одозгора да го разгледува овој рај на крајот на светот.

Најчистото езеро во светот

Езерото има екстремна визуелна оптичка бистрина до воодушевувачки 80 метри длабочина, што е речиси чисто колку и дестилираната вода.

На пијачка со хобитите

Ако некогаш тргнете по патот кој го минуваа хобитите во трилогијата „Господарот на прстените“, имате каде да се напиете, да поразговарате и да си ги одморите влакнестите нозе.

Воодушевувачки дестинации за љубителите на цвеќиња

Иако сами по себе не важат за дестинации во вистинската смисла на зборот, полињата со лаванда, колоритните лалиња и ливадите со диви маргаритки нема да ве остават рамнодушни.
Датум: 01 дек 2012

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Фотографии од најпознатите филмски сцени, како и од локациите на кои тие биле снимени...

Куќа од соништата во форма на полумесечина

Футуристички дизајн на куќата од соништата „Mahina“ во форма на полумесечина...

Пештера која ќе ве доближи до ѕвездите

Поради ефектот на ѕвездено небо предизвикан од светкавите ларви зелепени на нејзините ѕидови, на посетителите им дава чувство како да се блиску до Млечниот пат, а не во длабочините на земјата.
Датум: 29 фев 2012
, Автор:

Планината Таранаки во Нов Зеланд

Таранаки е активен вулкан кој се наоѓа на северниот остров на Нов Зеланд и се карактеризира со циркуларен распоред на вегетацијата околу него и прецизно обликуван вулкански конус.
12