15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

Сите сакаме да патуваме, да посетуваме разни места, да гледаме познати палати, замоци, цркви… Но, уникатноста на Нов Зеланд не се крие во нешто што го изградиле претходните генерации, туку во неговата природа. Погледнете неколку интересни факти за најмагичната држава на планетата.

1. Џедаизам

15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

На пописот од 2001-ва година во Нов Зеланд, 1,5% од населението навело за своја религија „џедај“.

2. Министер за Господар на прстените

15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

Токму така, Нов Зеланд има Министер на прстените. После трилогијата, туризмот поврзан со Толкин станал толку популарен, што владата морала да назначи министер кој ќе го регулира процесот. На некој начин, Нов Зеланд си има свој волшебник.

3. Тетоважи

15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

Тетовирањето е важен дел од културата на Маорите и тие често се тетовираат на лицето. Дезените се комплексни и откриваат многу за сопственикот. Традиционално, овие тетоважи се изработуваат со ножеви и длето наместо со игли.

4. Елфски јазик

15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

Трилогијата „Господар на прстените“ има толку големо влијание на секојдневниот живот во Нов Зеланд, што временската прогноза на националната телевизија во 2012-та година била кажана на елфски јазик. Можеби еден ден овој јазик ќе го учат и на училиште.

5. Најдолгото име на место во држава во која се зборува Англиски

15 интересни факти за магичниот Нов Зеланд

Taumatawhakatangihangaoauauotameteaturipukakapikimaungah-oronukupokaiwhenuakitanatahu значи „Местото каде Таматеа, човекот со големи колена, кој седеше, качуваше и голташе планини, познат како јадач на земји, ја свиреше својата флејта за неговата љубена.“ Како ли го сместуваат името во документи и изводи?

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар