Најчистото езеро во светот

Најчистото езеро во светот

Синото Езеро или Rotomairewhenua на маорски јазик, е мало свежо езерце во Националниот Парк Нелсонски Езера, во северните предели на Јужните Алпи во Нов Зеланд.

Најчистото езеро во светот

Во истражување од 2011 спроведено со неколку посети со хеликоптер и специјална опрема, истражувачите од Националниот институт за истражување води и атмосфера (NIWA), откриле дека езерото има екстремна визуелна оптичка бистрина до воодушевувачки 80 метри длабочина, што е речиси чисто колку и дестилираната вода.

Најчистото езеро во светот

Езерото се карактеризира со сино-виолетова боја, која може да се види само во најчистите природни води. Тоа се полни напролет од соседното глацијално езеро Констанс, а водата поминува низ брана формирана од лизгачки одрони. Природната брана ги филтрира скоро сите честички кои ги има во водата, давајќи му ја на езерото најинтензивната сино-виолетова боја.

Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот (9) Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот Најчистото езеро во светот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар