Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Локациите од филмовите ни стојат „врежани“ во нашиот мозок исто толку цврсто како и некои легендарни филмски цитати. Додека некои целосно ја вметнаа познатата изрека „Ќе направам понуда која нема да може да ја одбие“ од Дон Вито во својот секојдневен говор, останатите мечтаат за неверојатните пејзажи кои се кријат во некои од најпознатите филмски сцени досега. Погледнете ги наредните неколку фотографии од тие сцени, како и од локациите на кои биле снимени. Го пронајдовте ли вашето омилено место од филмовите?

Телма и Луиз (Thelma and Louise)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Неочекувано драматичната сцена на крајот од филмот

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Паркот „Dead Horse Point“

Надвор од Африка (Out of Africa)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Мерил Стрип во улога на Карен

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Ридовите Нгонг, Кенија

Плажа (The Beach)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Леонардо Дикаприо во улога на Ричард

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Маја Беј, Тајланд

Сјаење (The Shining)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Џек Николсон во улога на Џек Торенс

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Хотелот Стенли, Естес Парк, Америка

Војна на ѕвездите (Star Wars)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Незаборавната планета Татуин

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Матмата, Тунис

Кум (The Godfather)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Мајкл Корлеоне (Ал Пачино) во Сицилија

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Савока, Сицилија, Италија

Милионер од гетото (Slumdog Millionaire)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

На улиците во Дарави

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Сиромашниот кварт Дарави

Господарот на прстените (The Lord of the Rings)

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Мордор

Незаборавни локации од најпознатите филмски сцени

Националниот парк Тонгариро, Нов ЗеландБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар