кофеин | Кафе пауза - Part 4

Зошто сме зависни од кафе?

И додека некои велат дека кафето за нив е само придружен дел кон разговорот со пријателите, има и такви кои не можат да издржат ни 2 часа без уште една шолја кафе. Зошто е тоа така?

Леден крем од кафе

Релативно нов рецепт кој е многу популарен во Италија.

Започнете го денот со вкусна комбинација од кафе и Нутела

Зарем некој би посакал нешто повеќе од кофеин и Нутела на едно место?

Мобилна апликација која го мери количеството кафе кое го пиете

Up Coffee ја регистрира вашата реакција на кофеинот и со текот на користење ќе развиете шема на пиење кафе која е најпогодна за вас со цел попродуктивен ден и подобар сон.
Датум: 16 мај 2014
, Автор:

Науката објаснува како кафето влијае на мозокот

Еве како научниците објаснуваат зошто по консумирањето кафе, нашиот мозок работи како „луд“.
Датум: 06 мај 2014
, Автор:

10 факти за кофеинот кои ќе ве изненадат

Го конзумираме најчесто преку кафето и чајот, ни треба за да се расониме, за да добиеме енергија или едноставно за полесно да се социјализираме. Сепак, некои факти за кофеинот не се толку познати и може да ве изненадат.
Датум: 21 ное 2013
, Автор:

Кое е идеалното време за пиење на утринското кафе?

Според едно истражување спроведено од американскиот Универзитет за воена медицина, внатрешниот часовник на луѓето, најдобро реагира на кафето по 9 часот наутро.

Вкусни колачиња со кафе и чоколадо

Овие колачиња со кафе и чоколадо мора да ги пробате. Тие се одличен начин да ја задоволите вашата потреба за кофеин и чоколадо истовремено.
Датум: 10 авг 2013
, Автор:

Кафето е добро за вас

Една причина поради која дури сега ги откриваме појасно овие докази за придобивките од кафето е бидејќи љубителите на кафето најчесто се и пушачи, и негативниот ефект од цигарите ја маскира потенцијалната придобивка од кафето...

Како да го намалите целулитот со помош на кафе?

Прочитајте како можете да ги употребите остатоците од утринското кафе во борбата против целулитот...

Најсилното кафе на светот

Вистинските љубители на мирисот и вкусот на кафето се предизвикани да го пробаат „Death Wish“ – најсилното кафе на светот.
Датум: 25 фев 2013
, Автор: