кофеин | Кафе пауза - Part 5

Помалку познати извори на кофеин

Доколку пробувате да ја намалите количината на кофеин која ја внесувате, имајте предвид дека оваа состојка не ја содржат само кафето и чајот. Еве некои извори на кофеин за кои можеби не сте биле свесни...
Датум: 03 окт 2012
, Автор:

Со кафето против болките во вратот и рамената

Научниците од Универзитетот во Осло дознале дека кофеинот има многу позитивен ефект против болките, па токму затоа е составен дел од апчињата парацетамол и аспирин.

7 знаци дека сте зависни од кофеин

Ако се прашувате дали спаѓате во групата на зависници, овие седум знаци ќе ви го дадат одговорот.

4 најголеми митови за дебелеењето

Скоро и да не постои жена која барем еднаш во животот не пробала да држи диета или пак да почитува некои совети кои ѝ ги дале нејзините другарки или нивните нутриционисти...

Најчестите причини за нашите главоболки

Главоболките можат да бидат голем проблем во секојдневното нормално функционирање и најдобрата стратегија против нив е да се спречи нивната појава.

Вдишете кофеин без да пиете кафе

Немате секогаш време да ја „шмркнете“ потребната дневна доза кафе? Решение на овој проблем е кофеинскиот инхалатор преку кој вдишувате кофеин...

Колку кофеин има во популарните пијалаци?

Погледнете колкави количини кофеин се кријат во популарните пијалаци како еспресо, инстант кафе, Кока-кола, чај, топло чоколадо, енергетски пијалаци...

Како да постигнете максимална концентрација?

Губењето концентрација може да ви се случи во различни ситуации, на пример додека слушате некакво предавање на факултет или на работа, кога зборовите што ги слушате веднаш ви се лизгаат од сеќавањата и не паметите многу...
Датум: 18 јан 2012
, Автор:

Кофеинот ви ги подобрува лекторските способности

Според најновите истражувања внесувањето на производи кои содржат кофеин како што се кафе, чај, сокови или некои видови чоколадо може да имаат и едно малку поинакво дејство врз вас.

Лек против мамурлак

Брена Хајсом, после бројни обиди за справување со последиците од долгите, бурни и непреспани ноќи, конечно дошла до ефикасен рецепт кој делува за само 15 минути.
Датум: 19 дек 2011
, Автор:

Кофеин за посвежо лице, помалку брчки и отстранување подочници

Најновите истражувања покажуваат дека кремите за лице кои се направени на база на кофеин ги бришат брчките...

Кофеинот го намалува ризикот за рак на дојка

Според најновите истражувања објавени на „Breast Cancer Research“, кофеинот може да го намали ризикот од некои видови рак на дојка до 55%.