Леден крем од кафе

Леден крем од кафе

Релативно нов рецепт кој е многу популарен во Италија

leden-krem-od-kafe-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 300 милилитри шлаг
  • 250 милилитри еспресо
  • Екстракт од ванила
  • Една супена лажица рум (по избор)
  • Какао (за декорација)
Начин на подготовка:

Сипете го шлагот во сад и замрзнете го, а потоа сторете го истото и со кафето и румот (заедно измешани). Додадете ги екстрактот од ванила и смрзнатиот шлаг, исецкан на коцки, во блендер и мешајте сѐ додека не добиете кремаста мешавина. Додадете го смрзнатото кафе, исто така исецкано на коцки, во блендерот и мешајте неколку секунди. Потоа, сипете го кремот во чаша и декорирајте со какао.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар