Започнете го денот со вкусна комбинација од кафе и Нутела

Започнете го денот со вкусна комбинација од кафе и Нутела

Зарем некој би посакал нешто повеќе од кофеин и Нутела на едно место?

Започнете го денот со вкусна комбинација од кафе и Нутела

Потребни состојки:
  • 250 милилитри млеко (полномасно, од соја, оризово…)
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила
  • 1 ½ лажичка инстант кафе
  • 4 лажички крем од Нутела
  • 1 супена лажица шеќер
  • Неколку коцки лед
  • Шлаг пена, чоколаден сируп, какао (за декорација)
Начин на подготовка:

Додадете ги сите состојки во блендер, освен оние за декорација. Мешајте сѐ додека не добиете мазна површина. Декорирајте ја чашата со чоколаден сируп, сипете ја кафе-мешавината во неа и потоа на врвот додадете шлаг пена и прстофат какао. Уживајте.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар