Позитивни и негативни ефекти на кафето

Позитивни и негативни ефекти на кафето

За сите оние кои се „кофеински зависници“: Кофеинот има многу ефекти врз човековото тело, некои се позитивни, некои пак негативни. Во секој случај, кофеинот во секојдневието е неминовен, а ова се можните ефекти од него кои треба да се знаете.

Позитивен: Помалите количини на кафе ја зголемуваат виталноста.

1-pozitivni-i-negativni-strani-na-kafeto-kafepauza.mk

Негативен: Големата количина на кофеинот може да го зголеми крвниот притисок на нередовните конзумирачи на кафе, а со тоа да доведе до инфаркт или други компликации.

2-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Позитивен: Кофеинот го подобрува метаболизмот.

3-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Негативен: Може да ја намали контролата на моториката (да се рефлектира со тресење на рацете).

4-pozitivni-i-negativni-strani-na-kafeto-kafepauza.mk

Позитивен: Кофеинот може да ја зголеми ефикасноста на некои лекови против болки, особено кај пациенти со мигрена и главоболки.

5-pizitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Негативен: Кофеинот може да го зголеми лачењето на кортизол, кој го потиснува имунолошкиот систем што може да доведе до кардиоваскуларни заболувања.

6-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Позитивен: Служи за детоксикација на организмот.

7-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Негативен: Може да доведе до несоница.

8-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Позитивен: Го намалува ризикот на два типа на рак.

9-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

Негативен: Високи дози на кофеин (300 мг или повеќе) може да предизвика вознемиреност.

10-pozitivni-i-negativni-efekti-na-kafeto-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар